Wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno muszą zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Tym samym po 1 stycznia 2023 r. Straż Miejska będzie mogła, w przypadku kontroli, wystawić mandat właścicielowi takiego „kopciucha”.
Kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani bez informacji w dokumentacji kotła.
Od 1 stycznia 2023 r. kocioł staje się nielegalny, grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 złMa tabliczkę znamionową z oznaczeniem klasa 3/klasa 4 lub informację w dokumentacji kotła.
Od 1 stycznia 2028 r. kocioł staje się nielegalny, grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 złMa tabliczkę znamionową z oznaczeniem klasa 5 lub informację w dokumentacji kotła.
Jeśli masz kocioł 5 klasy możesz go użytkować do końca jego żywotnościMa certyfikat ekoprojekt/ecodesign.
Jeśli montujesz nowy kocioł, musi on spełniać normę ekoprojektu
Pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa przyjęta została dla Krakowa 15 stycznia 2016 r. i wprowadziła zakaz palenia węglem i drewnem na terenie całego miasta od 1 września 2019 r. To przełomowe rozwiązanie prawne było możliwe dzięki działaniom Krakowskiego Alarmu Smogowego, którego aktywiści zabiegali o jej wprowadzenie. Organizowano marsze ulicami miasta i protesty. W kampanię zaangażowały się lokalne media.
Rok później, 23 stycznia 2017 r. po kampanii działaczy antysmogowych udało się doprowadzić do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Od tego czasu aż 13 kolejnych województw przyjęło własne uchwały wzorując się na zapisach przyjętych w Małopolsce.
Efekt zakazu spalania węgla i drewna w Krakowie zmierzył prof. Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Okazało się, że w latach 2013-2019 stężenie pyłów PM10 w Krakowie spadło aż o 45%, a rakotwórczego benzo(a)pirenu spadło o 43%. To wyraźny sygnał, że takie uchwały antysmogowe mają sens.